دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر: بخش اعظم مواد مخدر کشف شده در جهت مقابله با ترانزیت به کشورهای غربی بوده است

اعتیاد - آسیب اجتماعی - گفتمان اجتماعی

 دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار با سفیر جمهوری خلق چین، با اعلام این خبر که در سال گذشته بیش از ۸۰۰ تن مواد مخدر کشف شد که بخش اعظم آن در جهت مقابله با ترانزیت به کشورهای غربی بوده است، گفت: حضور نیروهای فرامنطقه‌ای به بهانه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در کشور افغانستان کاملا بی اثر بوده است.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ اسکندر مومنی در ملاقات با چانگ هوا، ضمن اشاره به اینکه روابط ایران و چین ریشه در تاریخ دارد، اظهار داشت: در تمام ادوار تاریخ، این روابط در همه حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و... خیلی خوب بوده است و در حال حاضر نیز روابط مستحکمی در همه ابعاد بین دو کشور وجود دارد و معتقدم در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز جای بیشتری برای همکاری دوجانبه وجود دارد.
وی با تاکید بر این که  ایران طی ۴۰ سال گذشته با توجه به همجواری با افغانستان و مسیر ترانزیت مواد مخدر، مبارزه همه جانبه‌ای را با استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور علیه مواد مخدر انجام داده است، یادآور شد: ایران همه توانش را وارد مبارزه با مواد مخدر کرده است، چرا که حضور نیروهای فرامنطقه‌ای به بهانه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در کشور افغانستان کاملا بی اثر بوده است.
وی افزود: در سال ۲۰۰۱ میلادی تولید مواد مخدر ۲۰۰ تن بود که براساس آمار سازمان ملل در کمتر از دو دهه و با حضور کشورهای فرا منطقه‌ای این رقم به بیش از ۹ هزار تن رسید.
دبیرکل ستاد با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با همه توان با مواد مخدر مبارزه می‌کند، گفت: در سال گذشته بیش از ۸۰۰ تن مواد مخدر کشف شد که بخش اعظم آن در جهت مقابله با ترانزیت به کشورهای غربی بوده است.
مومنی خاطرنشان کرد: مواد مخدر دشمن بشریت است و ایران براساس همین دیدگاه با آن مبارزه می‌کند و تاکنون بیش از ۳هزار و ۸۰۰ نفر از نیروهای مقابله‌ای کشورمان جان خود را در این راه از دست داده و به شهادت رسیده‌اند.
وی آمادگی ایران را برای همکاری با چین در حوزه انتقال تجربیات اعلام داشت و گفت: همچنین تمایل داریم از تجربیات کشور چین در حوزه مبارزه با مواد مخدر استفاده و تجهیزات حوزه مبارزه را از چین خریداری کنیم.

چین تلاش ایران را در مبارزه با مواد مخدر ستایش می‌کند
همچنین در این دیدار، چانگ هوا سفیر جمهوری خلق چین یادآور شد: در سال ۲۰۱۸ میلادی با حضور روسای جمهور دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری در راستای همکاری مبارزه با مواد مخدر امضا شد.
وی گفت: مواد مخدر دشمن مشترک دو کشور است و در سال‌های اخیر نیز به انواع مختلف تولید و گسترش یافته است. گسترش مواد مخدر برای امنیت و ثبات اجتماعی و زندگی مردم همه کشورها نقشی منفی دارد.
سفیر جمهوری خلق چین بیان داشت: ایران برای مبارزه جهانی با مواد مخدر نقش بزرگی را ایفا کرده است و چین این تلاش را ستایش می‌کند.
وی افزود: چین به همکاری با ایران در مبارزه با مواد مخدر اهمیت می‌دهد، چرا که با کشور افغانستان که بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر دنیاست، همسایه است. لذا نیازمند همکاری‌های بیشتر میان دو کشور هستیم.

​*منبع

ایرنا