طلاق

اولین جلسه کارگروه تخصصی آسیب های اجتماعی - طلاق برگزار شد

 

اولین جلسه کارگروه تخصصی تدوین طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی‏- طلاق که در تاریخ چهارشنبه 1‏/12‏/97 در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی (سالن فرهنگ) برگزار گردید.

دکتر محمد اسحاقی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، استاد گروه فقه و مبانی حقوق دانشگاه تهران و رئیس کارگروه طلاق در ابتدای جلسه در مورد کلیت آسیب های اجتماعی و ضرورت پرداختن به آنها به بحث پرداخت.

مراحل ایجاد طلاق عاطفی/ قهر‌هایی ساده که پایه‌های زندگی را سست می‌کنند

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره طلاق عاطفی و بلایی که این طلاق بر سر فرزندان می‌آورد، توضیحاتی داد.

مجتبی حبیبی عسگرآبادی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در این رابطه، اظهار کرد: زمانی که رضایت زناشویی وجود ندارد و خانواده از کارکرد مناسب برخوردار نیست، زوجین در ادامه زندگی مشرک مشکلات زیادی پیش رو خواهند داشت؛ فقدان رضایت زناشویی در زوجین آنها را بر این می‌دارد که به دنبال راه‌های مختلفی برای رهایی از این موقعیت تنش‌زا باشند.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور: برنامه 7 مرحله ای کاهش طلاق اجرا می شود

 

 دکتر رستم وندی رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: برنامه هفت مرحله ای کاهش طلاق شامل آموزش ها و مهارت آموزی برای دختران، آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج و حتی بعد از طلاق در کشور اجرا می شود.

آیا زندان برای مهریه حذف می‌شود؟

مطرح شدن طرح حذف زندان برای مهریه از سوی مجلس شورای اسلامی در چند روز گذشته موضوعی بود که دوباره بحث داغ مهریه را به میان کشید؛ طرحی که اگرچه به گفته یکی از اعضای فراکسیون زنان تنها در حد یک طرح در مجلس مطرح شده و هنوز به تصویب نهایی کمیسیون قضایی و یا صحن مجلس نرسیده اما به نظر دغدغه‌ها و سوالاتی را در ذهن‌ها تداعی کرده است؛ در این میان اما معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از بررسی طرحی درباره مهریه زنان در شورای فقهی و حقوقی خبر می‌دهد تا براساس آن هم حقی از زنان ضایع نشود و هم بحث زندانی شدن مطرح نباشد.  

شرط بچه دار نشدن در ازدواج باطل است

رئیس هیات مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق در واکنش به اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر شیوع درج شرط ضمن عقد نکاح مبنی بر بچه دار نشدن، گفت که چنین موضوعی وجود ندارد و این شرط نیز از نظر اکثر فقها باطل است.

علی مظفری درباره موضوع مطرح شده از سوی یک نماینده مجلس مبنی بر درج شرط بچه دار نشدن زوجین ضمن عقد نکاح، اظهار کرد: چنین چیزی تا الان از مردم تقاضا نشده است تا اینکه به این موضوع برسیم که می شود آن را قید کرد یا خیر.

طلاق نگرفتن به خاطر فرزند درست است یا خیر

طلاق گرفتن هرگز اسان نیست، به ویژه زمانیکه بچه ها در گیر هستند. اگر زندگی زناشویی به یک زندگی نا به سامان تبدیل شده است، بسياري از والدین بر این باورند که ماندن با هم بخاطر بچه ها میتواند بیشتر از آنکه به نفع آنها باشد به آنها اسیب برساند. در هر صورت، اگر هنوز امیدی به بقای رابطه زناشویی وجود داشته باشد، و هردوی والدین مایل باشند که برای بهبود بخشیدن به رابطه خویش سعی کنند، بچه ها میتوانند از در کنار هم ماندن نهاد خانواده، بسیار سود ببرند. والدین باید شرایط منحصر به فرد خویش را در نظر گرفته و مشخص کنند که کدام انتخاب بهترین اثر را برای خانواده خواهد داشت.

آیا اعتیاد شوهر حق طلاق را به زن می‌دهد؟

یکی از مواردی که سبب اعطای حق طلاق به زوجه می‌شود اعتیاد است اما هر اعتیادی این حق را به زوجه نمی‌دهد.

یکی از مواردی که منجر به طلاق می‌شود اعتیاد زوجین است و بسیاری از زنان فکر می‌کنند که با هر نوع اعتیادی می‌توانند حق طلاق را بگیرند و نسبت به اخذ حق طلاق اقدام کنند اما باید به این نکته توجه داشته باشند که انجام این کار به راحتی نیست.

ابتکار:‌ لایحه تامین امنیت بانوان همه زنان ساکن ایران را پوشش می‌دهد

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: در صورت تصویب نهایی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، همه زنان ساکن کشورمان اعم از ایرانی و غیرایرانی تحت حمایت قانونی قرار می‌گیرند.

معصومه ابتکار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در کمیسیون لوایح دولت در حال بررسی است و بعد از نهایی شدن به مجلس ارائه می‌شود.

وی افزود: نظر دستگاه‌ها در خصوص این لایحه اخذ و تصمیم گرفته شده تا این لایحه به کمیسیون فرعی نرود و به تصویب برسد.

عقد آریایی قانونی است؟

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با دفاتر ازدواج و طلاق متخلف برخورد قاطع به عمل می آید.

نگرانی‌ از آمار بالای طلاق در سال‌های اول زندگی

به بهانه هفته ازدواج خیلی‌ها درباره ازدواج صحبت کرده و مشکلات سر راه جوانان برای تشکیل زندگی مشترک را یادآوری کردند اما آنچه بلافاصله بعد از ازدواج قرار می‌گیرد و همه را نگران می‌کند طلاق است. به خصوص طلاق در سال‌های اول زندگی که آمارش نگران کننده شده است و با وجود راهکارهایی که هراز گاهی ارائه می‌شود هنوز هم راهی برایش پیدا نشده است‎.
چرا طلاق می‌گیریم؟
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت مدتی پیش اعلام کرد که 50 درصد طلاق‌ها در ایران در 5 سال اول بعد از ازدواج رخ می‌دهد و حتی طلاق در روز و هفته اول هم داریم‎.‎

صفحه‌ها