زنان

گزارشی از 3 مرکز نگهداری زنان آسیب‌دیده در تهران

شهرداری تهران از سال 83 با ایجاد دفتری به نام آسیب دیدگان اجتماعی تلاش کرد به کمک زنان معتاد و بی‌سرپناه در تهران بیاید. او توضیح داد که سال 85 هم اداره کل آسیب‌های اجتماعی شهرداری تهران تاسیس شد و سال 88 این نهاد به سازمان خدمات اجتماعی تبدیل شد. آخرین آمار ارائه شده از وجود ۱۶۵ هزار زن معتاد در ایران خبر داده است که تعداد زیادی از آن‌ها در تهران زندگی می‌کنند. بر اساس میانگین به دست آمده از آمارهای پلیس مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی و شهرداری تهران حدود 1500 زن معتاد «متجاهر» در 22 منطقه تهران حضور دارند.

 

آسیب های اجتماعی در مسیر زنانه شدن

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی امروز بیشتر از مجرای مسائل اقتصادی وارد محیط خانواده می شوند ، گفت: پژوهش‌‎ها نشان می‌دهد در سالهای اخیر آسیب‌های اجتماعی بیشتر از جنس زنانه بوده و در این مسیر حرکت می کند.

سمیه قاسمی طوسی روز پنجشنبه در حاشیه نخستین رویداد استارتاپ اجتماعی کشور در مازندران به خبرنگار ایرنا گفت: امروزه زنان به واسطه عدم آگاهی لازم و فعالیت اقتصادی موثر بیشترین ضربه را از جانب آسیب‌های اجتماعی خواهند خورد.

اینجا کسی سراغی از زنان نمی‌گیرد

زمستان تهران در راه است و هوا به تدریج سرد می‌شود. در کلانشهر تهران، معضلات فراوانی وجود دارد و حضور افراد آسیب دیده در گوشه گوشه‌های شهر، دیگر برای خیلی‌ها امری عادی شده است. این حقیقت تلخی است که دیگر از آسیب‌های اجتماعی تعجب نمی کنیم و تاسف هم نخوریم چراکه به وجود معتادان، کارتن خوابها و متکدیان در گوشه و کنار شهر عادت کرده‌ایم.

اینجا آخر دنیاست

اینجا خانه‌ای برای زنانی است که به ایستگاه آخر دنیا رسیده اند، جایی به دور از خانه و نگرانی خانواده.

معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی پایتخت، قصد داشتند جایی را به خبرنگاران نشان دهند که دیگر شهروندان از آن شاید بی‌خبرند، ایستگاه آخر دنیا.

اینجا، زنان از هر سنی هستند، خودشان می توانند وارد شوند اما نمی‌توانند به اختیار خود خارج شوند و قاضی ویژه باید اجازه صادر کند.

بیماری‌هایی که در زنان «عادی» قلمداد می‌شود/موانع فرهنگی دسترسی زنان به خدمات بهداشتی

مدیر گروه مطالعات زنان و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه در جامعه‌شناختی جنسیت ثابت شده برخی زنان تغییرات مرتبط با سلامت خود را جدی نمی‌گیرند، گفت: موانع فرهنگی موجود در برخی نقاط جغرافیایی کشور موجب شده تا زنان زمانی متقاضی دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی باشند که دچار بیماری شده باشند، در این زمان عملا فرآیند پیشگیری از بیماری بی‌نتیجه باقی مانده و سطحی از بیماری‌های مزمن در مناطق حاشیه‌ای فراتر می‌رود.

بهبود وضعیت زنان ایران در گزارش جهانی

گزارش جهانی ۲۰۱۹ «زنان، صلح و امنیت» که نشانگر وضعیت زنان در کشورهای مختلف براساس شاخص های «آموزش»،«عدالت»، «مشارکت سیاسی» و «اقتصادی» است نشان می دهد بیشتر شاخص های ایران در مقایسه با سال ۲۰۱۷ بهبود یافته است.

به گزارش روز یکشنبه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، گزارش جهانی ۲۰۱۹ «زنان، صلح وامنیت» که توسط محققان دانشگاه جرج تاون با همکاری مجله نشنال جئوگرافیک (WPS) منتشر شده، نشانگر وضعیت زنان در کشورهای مختلف براساس شاخص های «آموزش»،«عدالت»، «مشارکت سیاسی» و «اقتصادی» است.

در این گزارش که ایران از ۱۶۷ کشور در ردیف ۱۱۸ را دارد، نکات قابل توجهی به چشم می خورد.

دومین جشنواره زنان صاحب کسب و کار برگزار میشود

انجمن زنان کارآفرین با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و با هدف شناسایی زنان صاحب کسب وکار در استان‌ها و الگوسازی بومی، دومین جشنواره زنان صاحب کسب و کار را برگزار می‌کند.

انگیزه های زنها و مردها از ازدواج موقت چیست/ مزایا و معایب صیغه

هر چند ازدواج موقت راه حلی موثر در مقابل همباشی ها و به تعبیری رواج ازدواج سفید در جامعه شناخته می شود؛ اما خود دارای پیامدهایی است که از آن جمله می توان به اموری نظیر رواج کودک همسری و مسائل حقوقی ناشی از حضانت فرزندان اشاره کرد.

 متعه یا نکاح منقطع یا ازدواج موقت که به صیغه یا ازدواج انقطاعی هم گفته می شود نوعی از ازدواج است که درآن عقد ازدواج برای مدت معین و محدود و با مهریه ای معلوم بین زن و مرد بسته شده و با پایان آن رابطه زوجیت خود به خود منقضی می شود.

نماینده مجلس: دختران ایرانی در آستانه تجرد قطعی قرار دارند

نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس گفت: یکی از پدیده‌های مورد توجه شکستن تابوی عیب جویی از تجرد و تفرد و زندگی مستقل اختیار کردن برای زنان و دختران ایرانی است؛ چرا که دختران ایرانی در آستانه تجرد قطعی قرار دارند.

علی جلیلی شیشوانی در جلسه علنی یکشنبه 3 شهریور 98، در نطق میان دستور گفت: مردم منتظر بودند بعد از ۴۰ سال به خواست قانون اساسی، اقتدار منظم اقتدار در هر چهار سال یا بیشتر به گونه‌ای عادی رخ ندهد. بلکه مسئولان مکثی در این باره می‌کردند و از مردم بازخورد می‌گرفتند. یا اینکه می‌پرسیدند چقدر اقدامات‌شان در جستجوی آینده بهتری است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از ناتمام ماندن طرح کلینیک‌های "سلامت خانواده" خبر داد

 

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از ناتمام ماندن طرح کلینیک‌های "سلامت خانواده" خبر داد و گفت: در دولت یازدهم پیگیر ایجاد این کلینیک‌های تخصصی بودیم که متوجه شدیم به دلیل اختلاف نظرها در مورد راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت جنسی، طرح پیشنهادی ما اجرایی نشده است.    

صفحه‌ها