حاشیه نشینی

عباس عبدی: عامل قفل شدن سیستم تصمیم‌گیری، تنش‌های موجود در ساخت قدرت است

چرا دولت یواشکی قیمت بنزین را افزایش داد؟/ معلوم شود درآمد ناشی از اصلاح قیمت ۱۰۰ درصد وارد جیب مردم می‌شود/ ادامه روند سابق یک فاجعه تمام عیار اقتصادی بود/ در کشور ما منافع ملی در حاشیه قرار دارد/ فقر زیاد و ساخت برج‌ها و لکسوس سواری بیشتر شده است/ امروز بیشترین نرخ بیکاری متعلق به مردان دارای مدرک کارشناسی است/ شهرهای اطراف تهران که حوادث در آن‌ها شدیدتر بود بنیان‌های اجتماعی با ثباتی ندارند.

 

توقف خروج شهروندان از تهران نیازمند سیاست جدید

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: حاشیه‌نشینی حوزه شهری را تهدید می‌کند و اکنون اتفاق وارونه‌ای درحال شکل‌گیری است و آن اینکه مستاجران تهرانی در حال خروج و کوچ از شهر هستند.

 

سالانه ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: هر سال ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود و در هر ۵ سال جمعیت یک شهرستان در دل استان تهران افزوده خواهد شد!

 

شهرام عدالتی در جلسه هم‌اندیشی با شهرداران و معاونین عمرانی فرمانداران استان تهران اظهار کرد: 100 سال از قانون بلدیه در تهران می‌گذرد و روزی که این قانون به تصویب رسید 10 درصد مردم در شهرها و 90 درصد در روستاها زندگی می‌کردند که در آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد نزدیک به 75 درصد جامعه ایرانی در شهرها و 25 درصد در روستاها زندگی می‌کردند.

افزایش بی‌خانمان‌های تحت پوشش شهرداری تهران

 معاون شهردار تهران گفت: حدود ۱۴۰۰ بی‌خانمان که بخش زیادی از آنها معتاد هستند را تحت پوشش داریم.

یك پژوهشگر اجتماعی گفت: دانشجویان حاشیه نشین با خلاف و اعتیاد درگیر می شوند

رضا کردبچه اظهار داشت: بسیاری از مواقع می شنویم که افراد به قصد اخذ تخفیف می گویند که «دانشجویی حساب کن»، این جمله باعث می شود تا دانشجو از جایگاه علمی و والای خود به سطح پایین تری از جامعه تقلیل پیدا کند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی حاشیه نشینی و جوانان، با حضور دکتر ابوالحسن صفرپور (کارشناس آسیب های اجتماعی) و دکتر رضا کردبچه (استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل اجتماعی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

براساس گزارش سازمان ملل؛حاشیه نشینی؛ چالش اصلی هزاره سوم

حاشیه‌نشینی هنوز پس از گذشت چندین دهه از زایشش که به بهای خالی شدن روستاها و آبادی مناطق آلونکی و ساختمان‌های نیمه مخروبه در کنار شهرها ایجاد شد، هنوز به حیات تاریک و آسیب‌زایش در بسیاری از مناطق از جمله استان اردبیل ادامه می‌دهد.

به گزارش اخبار ساختمان، حاشیه‌نشینی در درون خود عمدتا فقر و محرومیت و زایش آسیب‌های مختلف اجتماعی را به همراه دارد هر چند که شاید تک استثناهایی نیز برای آنها متصور بود.

وزارت کشور به موضوع مهاجرت و حاشیه نشینی در خراسان جنوبی ورود کرد

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی از تدوام ‌مهاجرت و حاشیه‌نشینی در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: مردم پس از مهاجرت در بافت‌های ناکارآمد سکونت می‌کنند.

 

 یدالله وحدانی‌نیا ظهر امروز در کارگروه پیشگیری از بافت‌های ناکارآمد در خراسان جنوبی اظهار داشت: دومین جلسه کارگروه پیشگیری از بافت‌های نا‌کارآمد را داریم قصه پر غصه‌ای که در هر جلسه آن را یادآوری می‌کنیم.

وی گفت: به علت خشکسالی پدیده مهاجرت، حاشیه‌نشینی و سکونت در بافت‌های ناکارآمد را در خراسان جنوبی شاهدیم. 

حاشیه‌نشینی از آسیب‌های اجتماعی اولویت‌دار در قم

مدیر دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم یکی از آسیب‌های اولویت‌دار و مهم در قم را مسئله حاشیه‌نشینی و رفع نیازهای آنان دانست.

 

رضا ملک‌زاده در ششمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان در سالن جلسات استانداری اظهار داشت: هدف از ایجاد دفاتر تسهیل‌گری در توسعه محلی در کشور جلب مشارکت مردم در بهسازی محله‌ها و رفع آسیب‌ها است.

فرماندارشیراز: آسیب‌زدایی از بافت تاریخی شیراز امکان پذیر است

فرماندار شهرستان شیراز گفت: حفظ و احیای هویت فرهنگی شیراز با زشتی‌زدایی از برخی محله‌های قدیمی و تاریخی آسیب دیده این شهر امکان پذیر است.

محمدرضا امیری، شنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شیراز افزود: یکی از توطئه‌های دشمنان این کشور و ملت، آلوده کردن جوانان به مواد مخدر است و متاسفانه شیراز نیز به دلیل شرایط خاص دچار آسیب های فراوانی شده است.

معرفی پنج مقاله برگزیده حوزه آسیب های اجتماعی

آسیب های اجتماعی از  جمله اعتیاد، طلاق، کودکان کار، حاشیه نشینی و مفاسد اخلاقی به دلیل اهمیت موضوع و تاکید قانون گذار در ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه، پنج حوزه الویت دارآسیب های اجتماعی در نظرگرفته شده است تا اقدامات و برنامه های این پنج حوزه آسیب های اجتماعی،  سامان دهی و جهت دهی مجدد نماید.

گفتمان اجتماعی به دنبال ایجاد فضای گفتگو عالمانه و مبتنی بر شواهد بین تمامی فعالان حوزه آسیب های اجتماعی است. معرفی و انتشار جدیدترین مقالات این حوزه، ایجاد بستر گفتمان و طرح دیدگاه ها و به اشتراک گزاری آنها ست.

صفحه‌ها