ایدز

جنجال "ایدز" در لردگان؛ از حاشیه تا واقعیت

جنجال شیوع اچ‌آی‌وی در روستای چنارمحمودی به دلیل آلوده بودن سرنگ آزمایش قندخون در حالی مطرح می‌شود که وزارت بهداشت صراحتا اعلام کرده درباره راه‌های انتقال بیماری در این منطقه هیچ ابهامی وجود ندارد و هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و ..... مطلقا عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است. اما باید پرسید علم پزشکی به ماجرای ایدز چگونه پاسخ می‌دهد، راه‌های انتقال بیماری چیست و نهایتا نیز آیا ایدز درمان دارد؟

بیانیه معاون وزیر بهداشت درباره ماجرای ایدز در لردگان؛ راه‌های انتقال HIV در لردگان مشخص است / ابهامی وجود ندارد

معاون بهداشت وزیر بهداشت در واکنش به حاشیه‌های مطرح شده در خصوص ماجرای HIV در روستای چنار محمودی شهرستان لردگان تاکید کرد: در خصوص راه های انتقال بیماری در آن منطقه هیچ ابهامی وجود ندارد و صراحتا تاکید می‌شود که هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و ..... مطلقا عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است.

ادامه انتشار اخبار ضد و نقیض از یک اتفاق ؛ ابتلای تعدادی از مردم یک روستای چهارمحال و بختیاری به ایدز تایید شد/ دستگاه قضایی به موضوع ورود می‌کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد : اینکه 200نفر در این روستا ایدز دارند از راه تزریق که نیست، پشت پرده هم یک مسائلی است که نمی‌توان آن را بیان کرد.

 

در پی انتشار خبرهای غیررسمی و تایید نشده درباره ابتلای شماری از اهالی یک روستا به بیماری سخت، مقابل فرمانداری لردگان ( چهارمحال و بختیاری) تجمع اعتراضی برگزار شد.

وزارت بهداشت ابتلا به ایدز با سرنگ آلوده را با قاطعیت رد می‌کند

توضیحات وزارت بهداشت در خصوص ابتلای اهالی یک روستا به ایدز

وزارت بهداشت درخصوص انتشار کلیپی در فضای مجازی که مدعی ادعای ابتلای 200 نفر از اهالی یک روستا به ایدز هستند توضیحاتی ارایه داد.

 امروز صبح کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که روایتگر تجمع عده‌ای از هموطنان مقابل خانه بهداشت یکی از مناطق کشور است.

در این کلیپ ادعا شده است مردم شهر چنار محمود مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل ابتلای بیش از ۳۰۰ نفر از اهالی روستا به خاطر نمونه‌گیری برای آزمایش قندخون با استفاده از سرنگ آلوده تجمع کرده‌اند.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر: 13.8 درصد از معتادان تزریقی مبتلا به ایدز هستند/ 50 درصد آن‌ها با آنتی بادی هپاتیت c درگیرند

حمید جمعه پور، مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه سهم اعتیاد تزریقی در انتقال ویروس اچ آی وی در معتادان طی سال‌های اخیر در کشور کاهش یافته است، گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت 13.8 درصد معتادان تزریقی، مبتلا به ویروس اچ آی وی (ایدز) و حدود 50 درصد معتادان تزریقی دچار آنتی بادی هپاتیت c هستند.

 

رئیس مرکز تحقیقات ایدز کمبود داروی ایدز نداریم

رئیس مرکز تحقیقات ایدز با تأکید بر اینکه هیچ کمبودی در زمینه داروهای بیماران مبتلا به ایدز نداریم، گفت: برخی سودجویان و رسانه‌های بیگانه با طرح موضوع کمبود دارو در ایران و توزیع داروهای تاریخ مصرف گذشته برای بیماران مبتلا به HIV به‌دنبال تشویش اذهان عمومی و کسب منافع شخصی هستند، اما حقیقت این است که در حال حاضر نه تنها با کمبود دارو مواجه نیستیم، بلکه طبق تأیید شرکت سازنده داروهای این بیماران تا یک سال پس از پایان تاریخ انقضا نیز قابل مصرف خواهد بود.

نگراني وزارت بهداشت از اپيدمي ايدز و هپاتيت C در معتادان تزريقي

رييس مركز مديريت پيوند و درمان بيماري‌هاي وزارت بهداشت از اپيدمي هپاتيت C و HIV بين معتادان تزريقي ابراز نگراني كرد. مهدي شادنوش، از نتايج مطالعاتي خبر داد كه اعلام مي‌كند از هر دو معتاد تزريقي، يك نفر به ويروس هپاتيت C و از هر 8 معتاد تزريقي، يك نفر به HIV مثبت مبتلاست و افزود: «سال ۹۴ بيشترين ميزان مصرف مربوط به ترياك و مشتقات آن بوده كه فقط ۱۹ درصد موارد، مصرف خوراكي داشته اما ۳.۴ درصد، مصرف تزريقي و ۱.۳ درصد به صورت استنشاقي مصرف شده است.»

انگ به مبتلایان ایدز را متوقف کنیم

انگ اصطلاحی است که یونانی­ ها، برای اشاره به علائم بدنی ایجاد شده حاصل از سوزاندن و یا بریدگی برروی پوست افراد مجرم به کار می بردند. اما امروزه منظور از انگ، رسوایی و ننگ حاصل از داشتن خصوصیاتی متفاوت از دیگران است.