آسیب اجتماعی

دبیر کارگروه حاشیه نشینی طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی: حضور افراد توانمند و مسلط به موضوع حاشیه نشینی را موجب تسریع در اجرای فرآیندها دانست

دکتر احترامی، دبیر کارگروه حاشیه نشینی، در نخستین روز از برگزاری این کارگاه که 3 اردیبهشت در سالن اجتماعات شرکت بازآفرینی شهری ایران وابسته به وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: نخستین جلسه کارگروه با مدیریت دکتر روستا و هماهنگی های انجام شده، با حضور بیش از 20 نفر از دست اندرکاران برگزار شد.  فرایند دعوت و مشارکت طلبی نیز بر اساس مراحل مشخص شده در پروتکل اجرایی تحقیق، اجرا شد.

فعالیت و کوشش موسسات مردمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی

 

سازمان های مردم نهاد در سال های اخیر فعالیت های زیادی را در کاهش آسیب های اجتماعی و گسترش توسعه در بخش های مختلف انجام داده اند؛ اتمام پروژه های نیمه تمام مدرسه سازی و راه اندازی مراکز درمانی، خانه بهداشت، پایگاه اورژانس و کمک به بیماران نیازمند از جمله این اقدامات است.

 بسیاری از موسسات غیردولتی طی سال های گذشته در صدد بوده اند تا بهترین خدمت رسانی را با حمایت خیرین برای جامعه هدفشان به انجام برسانند. آنها در سال 97 نیز همچون سال های گذشته کمر همت بسته و اقدامات مفیدی را برای مردم نیازمند یا آسیب دیده انجام دادند.

دکتر مسعودی فرید: می توانیم با تبیین وضعیت موجود و بررسی اقدامات گذشته، چشم انداز و راهبردهای موثری را طراحی کنیم

در راستای تدوین راهبرد های طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با رویکرد کودکان کار، نخستین جلسه کارگروه کودکان کار، در سازمان بهزیستی برگزار شد.

دکتر روشن پژوه: سند و برنامه جامع آسیب های اجتماعی باید از سند کتابخانه ای به یک برنامه اجرایی تبدیل شود

 

دکتر محسن روشن پژوه، عضو هیات علمی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران و مسئول تهیه و تدوین طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، در اولین جلسه کارگروه تخصصی طلاق که یکم اسفند ماه در سالن اجتماعات دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، از مشارکت بالا وارزنده دکتر اسحاقی(رئیس جلسه)، دکتر سراجی (دبیر جلسه)، دکتر شریف النسبی و دکتر رام پناهی قدردانی کرد.

اولین جلسه کارگروه تخصصی آسیب های اجتماعی - طلاق برگزار شد

 

اولین جلسه کارگروه تخصصی تدوین طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی‏- طلاق که در تاریخ چهارشنبه 1‏/12‏/97 در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی (سالن فرهنگ) برگزار گردید.

دکتر محمد اسحاقی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، استاد گروه فقه و مبانی حقوق دانشگاه تهران و رئیس کارگروه طلاق در ابتدای جلسه در مورد کلیت آسیب های اجتماعی و ضرورت پرداختن به آنها به بحث پرداخت.

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مبارزه با مواد مخدر مجمع مصلحت نظام: نام «گل» در قانون مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد

 

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نام «گل» در قانون مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد و در مواد چهار، پنج و هشت این قانون که مربوط به جرایم است، نامی از گل نمی بینیم. با این حال حمل، خرید و فروش مواد مخدر و روانگردان جرم است و مصرف کنندگان و فروشندگان گل مجرم هستند.

مراحل ایجاد طلاق عاطفی/ قهر‌هایی ساده که پایه‌های زندگی را سست می‌کنند

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره طلاق عاطفی و بلایی که این طلاق بر سر فرزندان می‌آورد، توضیحاتی داد.

مجتبی حبیبی عسگرآبادی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در این رابطه، اظهار کرد: زمانی که رضایت زناشویی وجود ندارد و خانواده از کارکرد مناسب برخوردار نیست، زوجین در ادامه زندگی مشرک مشکلات زیادی پیش رو خواهند داشت؛ فقدان رضایت زناشویی در زوجین آنها را بر این می‌دارد که به دنبال راه‌های مختلفی برای رهایی از این موقعیت تنش‌زا باشند.

دکتر وحید قبادی دانا: تصور افکار عمومی از شیوع اعتیاد واقعی نیست

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: احساس و میزان برآورد مردم از شیوع اعتیاد بیشتر از آمار واقعی است؛ عددی که مردم از میزان اعتیاد در جامعه حدس می زنند، تفاوت معناداری با میزان واقعی آن دارد.

کارگاه آموزشی استانداردسازی کارگروه های کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی برگزار شد

کارگاه آموزشی استاندارد سازی کارگروه ها، به منظور هماهنگی و آموزش پرتکل ها، به ارکان اصلی کارگروه ها برگزار شد.
این کارگاه، با حضور روسا، دبیران، تسهیل گران و مستند سازان 5 کارگروه تخصصی، (اعتیاد، حاشیه نشینی، کودکان کار، طلاق و مفاسد اخلاقی) روز دوشنبه 8 بهمن 97 در سالن شورای بیمارستان روزبه برگزار شد.

صفحه‌ها